Kim jesteś?

00:00:00Lubię te chwile, gdy wracam do domu po całym intensywnym dniu.
Robię herbatę z sokiem (najlepiej tym od mamy!), siadam pod kocem, włączam ulubioną muzykę, która mnie uspokaja i...jestem sobą.


Ale czy jestem sobą tylko wtedy, gdy wracam do domu i nikt mnie nie widzi?
Czy jestem sobą tylko wtedy, gdy robię to, co naprawdę lubię?
Czy jestem sobą tylko wtedy, gdy jestem sama, tylko ja i... i ja?

Od dłuższego czasu mam wrażenie, że żyjemy w świecie pełnym zamaskowanych ludzi. Kobiet, które skrywają swoją twarz pod dokładnym makijażem. Mężczyzn, którzy idą prosto nie rozglądając się dookoła. Czy to my sami uciekamy przed swoim obliczem, czy to świat sprawia, że musimy uciekać?

Gdy byłam mała pojechałam na wakacje do mojej kuzynki. Do centrum miasta miałyśmy kawałek drogi. Było bardzo ciepło, szłyśmy w dobrych nastrojach i śpiewałyśmy coś pod nosem - nie tak całkiem cicho. Gdy jednak zaczeło pojawiać się coraz więcej ludzi przestałyśmy, żeby nikt na nas dziwnie nie patrzył. Często ludzie dziwnie patrzą na innych. Krzywo patrzą się na kogoś, kto cały czas uśmiecha się w autobusie, od razu myślą "dlaczego? może śmieje się ze mnie bo źle wyglądam?" . A może on właśnie taki jest? Może gdy się uśmiecha jest całkowicie sobą? Gdy dzień po dniu będzie napotykał nieprzychylne spojrzenia, któregoś dnia przestanie się uśmiechać... Świat i otaczająca rzeczywistość nieco zmienią jego naturę.

Lubię bajki (Chyba nigdy z nich nie wyrosnę). Tytułowa bohaterka - Mulan - śpiewa piękną piosenkę o tym, kim tak naprawdę jest? Kim powinna być? Kim jest osoba, która patrzy na nią z lustra? Gdzie jest jej prawdziwa natura? ... Ważne pytania, ale stawiane po to, aby odpowiedzieć samej sobie czy patrząc w lustro widzę naprawdę siebie?
Czasami wydaje nam się, że nie potrafimy dobrze wypełniać swoich ról. Czujemy się wciąż "niezbyt wystarczający", cały czas "za mało". Zakładamy maskę idealnego, nienagannego człowieka, żeby sprostać wymaganiom. Ale tak naprawdę, w głębi serca cały czas poszukujemy siebie. Poszukujemy tych chwil i miejsc, w których rzeczywiście jesteśmy sobą. 

A jak jest z Tobą? Czy robisz to, co podpowiada Ci serce? Czy jesteś w miejscu, które pozwala Ci na bycie takim, jakim naprawdę jesteś? A może coś skutecznie Ci to uniemożliwia? 

Spróbuj zawalczyć o s i e b i e. Dosłownie o SIEBIE. Nie pozwól by świat Cię zmienił. Nie pozwól byś Ty sam się zmienił. Owszem, każdy z nas z czasem się zmienia, życie nas kształtuje. Ale zawsze mamy w sobie "to coś", tę cząstkę, która sprawia, że jesteśmy po prostu sobą. To jest ta chwila, w której mówisz: "Tak! idealnie to do mnie pasuje, taka jest moja natura" , albo kręcisz głową "Nie, ja tego nie zrobię, to nie w moim stylu, ja taki nie jestem" .... A jaki jesteś? Kim jesteś?

To Twoje zadanie na dziś. Posłuchać co Twoje serce mówi o Tobie. Mówi się: Pokaż mi co czytasz, a powiem Ci kim jesteś. Pokaż mi Twoich znajomych a powiem Ci kim jesteś. Pokaż mi co jesz, a powiem Ci kim jesteś.

A ja mówię Ci dziś - posłuchaj co mówi Twoje serce, a dowiesz się kim jesteś.
I słuchaj swojego serca jak najczęściej!
You Might Also Like

2 komentarze

 1. Bardzo dobry wpis.
  Moim zdaniem w dzisiejszych czasach wiekszosc ludzi stara sie dostosowywac takze do grupy osob,w ktorej przebywa bo nie chca sie czuc sami i inni. Ja jestem soba na co dzien. Nie udaje. Jestem szczesliwa taka jaka jestem,robie te wszystkie rzeczy na ktore mam ochote,a przy tym odkrylam ze tak na prawde mam tylko jedna prawdziwa kolezanke.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Boimy się samotności. I często robimy wszystko, aby nie czuć się samotnie. Dlatego masz rację, często jesteśmy bardzo podatni na wpływ innych osób. Wydaje mi się, że im bardziej chcemy być akceptowani i im bardziej boimy się tego, że będziemy sami - tym bardziej jesteśmy skłonni do "dopasowywania się" do innych.
   Warto jednak mimo wszystko starać się być sobą, nie zapominać o tym, kim jesteśmy. A wtedy - tak jak napisałaś - klarują się nasze znajomości, przyjaźnie. Widzimy kto jest blisko nas tak po prostu... akceptując nas całkowicie.

   Dzięki za Twój komentarz :)

   Usuń

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images

Instagram

Subscribe